Borys Pasternak
Borys Pasternak

Imię  Borys
Drugie imię  Leonidowicz
Nazwisko  Pasternak

Autorzy na literę

35 cytatów

Cytaty
Borys Pasternak

[...] sztuka nie może być czyimś powołaniem tak samo, jak nie może być zawodem wrodzona wesołość czy skonność do melancholii.

Tematy

Myślę, że gdyby drzemiącą w człowieku bestię można było powstrzymać groźbą - nieważne: więzienia czy kary pośmiertnej - wówczas najwyższym emblematem ludzkości byłby pogromca cyrkowy z biczem w ręku, a nie pełen poświęcenia głosiciel prawdy.

Tematy

Jakaż to szalona rzecz ten walc! Wiruje się i wiruje bez końca, o niczym nie myśląc. Dopóki gra muzyka, mija cała wieczność, jak życie w powieści.

Tematy

Była strasznie tchórzliwa i śmiertelnie bała się mężczyzn, toteż właśnie ze strachu i zmieszania stale trafiała z jednych męskich objęć w drugie.

Tematy

Prawdy szukają tylko samotnicy i zrywają ze wszystkimi, którzy kochają ją niedostatecznie.

Tematy

Pragnął myśli, uskrzydlonej i rzeczowej, która dążąc naprzód, torowałaby prawdziwie wyraźną drogę i coś zmieniała na lepsze, i która byłaby dostrzegalna nawet dla dziecka czy nieuka jako światło błyskawicy czy odgłos przetaczającego się gromu.

Tematy

Przeciętny gust to większa klęska niż zupełny brak gustu.

Nie lubię sprawiedliwych, którzy nie padają, nie potykają się. Ich cnota jest martwa i mało warta. Nie poznali piękna życia.

Tematy

Natura ludzka, a szczególnie kobieca, jest ciemna i pełna sprzeczności!

Nas jak gdyby nauczono się całować w niebie i jako dzieci zesłano na ziemię w tym samym czasie, byśmy mogli na sobie wypróbować tę umiejętność.

Człowiek, który nie jest wolny, zawsze idealizuje swoją niewolę.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Borys Pasternak
Wynik 0 / 5 na podstawie 0 ocen.

Borys Pasternak