Cytaty
Sekretne życie drzew (16 cytatów)

0

Wszędzie tam, gdzie drzewa mogą rozwijać się zgodnie z wymogami i potrzebami swego gatunku, wyjątkowo dobrze spełniają funkcje, które w wielu ustawach dotyczących lasów stawiane są prawnie wyżej od produkcji drewna – a są to ochrona i wypoczynek.

Bioroboty?, strona 245
Tematy
0

Lasy nie są głównie fabrykami drewna i magazynami surowca, a jedynie przy okazji złożoną przestrzenią życiową dla tysięcy gatunków, jak to uważa dzisiaj leśna gospodarka planowa. Wręcz przeciwnie.

Bioroboty?, strona 245
Tematy
0

Wśród partii niemieckich zapanowała [...] zgoda co do tego, że co najmniej pięć procent lasów gospodarczych powinno być pozostawionych samym sobie, by mogły z nich powstać puszcze jutra. Na pozór to niewiele, a w porównaniu z państwami strefy tropikalnej, którym cały czas czynimy wyrzuty z powodu niedostatecznej ochrony lasów deszczowych, wręcz zawstydzające.

Spuszczony ze smyczy, strona 245
Tematy
0

Im bardziej nietknięta jest leśna społeczność, im bardziej zrównoważony mikroklimat wśród drzew, tym trudniej zagnieździć się obcym najeźdźcom.

Nowi obywatele, strona 220
Tematy
0

To, co widzimy, jest zawsze tylko krótkim epizodem w pozornym bezruchu. W lesie iluzja ta jest niemal idealna, ponieważ drzewa należą do najbardziej flegmatycznych organizmów w naszym otoczeniu.

Nowi obywatele, strona 214
Tematy
0

Las stale się zmienia [...]. Z tego powodu nierzadko idą na marne starania człowieka o zachowanie niektórych krajobrazów.

Nowi obywatele, strona 214
Tematy
0

[...] nawet jeśli pewnego dnia zapanowałby u nas [...] hiszpański klimat, to większość drzew powinna sobie z nim poradzić. Jedyny warunek jest taki, że nie może zostać zniszczona wskutek wyrębu struktura społeczna lasu, by mógł on nadal sam sobie regulować mikroklimat.

Wysoce odporne, strona 204
Tematy
0

Gdybyśmy chcieli wykorzystać lasy jako środek w walce ze zmianami klimatycznymi, musimy pozwolić im na starzenie się, [...].

Odkurzacz CO2, strona 105
Tematy
0

Tego, kto rośnie porządnie w pionie, nie da się tak łatwo wytrącić z równowagi.

Specjaliści, strona 83
Tematy
0

Nadal nie znamy odpowiedzi na tak wiele pytań. Być może jesteśmy ubożsi o hipotetyczne wyjaśnienie albo też bogatsi o kolejną tajemnicę. A czy to nie jest co najmniej równie piękne?

Zagadkowy transport wody
Tematy
0

[...] natura jest surową nauczycielką. Kto nie uważa i się nie dostosuje, ten musi cierpieć.

Leśna szkoła
Tematy
0

Łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo – autorami tego starego porzekadła spokojnie mogłyby być drzewa. A ponieważ intuicyjnie to wiedzą, bezwarunkowo sobie pomagają.

Urząd opieki społecznej, strona 28
Tematy
0

Kształt i kolor kwiatu są [...] sygnałem, czymś w rodzaju tablicy reklamowej, która wyraźnie odcina się od zielonej masy korony drzewa i wskazuje drogę do przekąski.

Język drzew, strona 22
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Sekretne życie drzew
Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny.

Autor opowiada m.in. o naturalnym życiu lasów (zob. m.in. ekologia leśna, typ siedliskowy lasu, struktura ekosystemu) oraz zmianach, jakie w złożonym leśnym ekosystemie wywołują interwencje człowieka.