Cytaty
Dziecko w czasie (20 cytatów)

1

Dopiero gdy jesteś dorosły, być może dopiero wtedy, gdy sam masz dzieci, doskonale rozumiesz, że zanim się urodziłeś, twoi rodzice żyli pełnią skomplikowanego życia.

Rozdział 2, strona 60
Tematy
0

[...] kobiety niełatwo dają się zwieść stanowiskami i hierarchiami, mundurami i medalami. Przeciwko zaufaniu, jakim mężczyźni darzą ukształtowane przez siebie instytucje, kobiety wysunęły zasadę osobowości, w której „być” ważniejsze jest niż „robić”.

Rozdział 3, strona 69
Tematy
0

Trudno wytrwać, nie mogąc się w pełni utożsamić z tym, co się robi, sądząc, że można odnaleźć siebie lub inną część swej natury w jakimś innym dążeniu.

Rozdział 3, strona 68
Tematy
0

Kariera zawodowa na warunkach stawianych przez mężczyzn pozbawia dzieci matczynej troski. Próba pogodzenia jednego z drugim grozi kompletnym wyczerpaniem.

Rozdział 3, strona 68
Tematy
0

[...] twierdziła, że to, co często uważał u niej za niekonsekwencję — „Przecież w ubiegłym roku mówiłaś co innego!” — było wynikiem rozwoju: „Ponieważ w ubiegłym roku jeszcze tego nie rozumiałam!”.

Rozdział 3, strona 67
Tematy
0

Osiągnąwszy pewien wiek, mężczyźni trzymają się swego miejsca; skłonni są wierzyć, że nawet w nieszczęściu jakoś pogodzą się ze swym losem.

Rozdział 3, strona 68
Tematy
0

Szkodliwa mniejszość rodzaju ludzkiego uważa podróże, nawet te krótkie, za sposobność do przyjemnych spotkań. Niektórzy gotowi są narzucać się obcym. Jeżeli zaliczasz się do większości, dla której podróż jest okazją do milczenia, refleksji i snu na jawie, takich podróżnych należy unikać.

Rozdział 3, strona 63
Tematy
0

[...] im więcej wiedziało się o czymś w szczególe, tym mniejsza była ogólna wiedza na ten temat.

Rozdział 2, strona 55
Tematy
0

Dla dzieci dzieciństwo nigdy się nie kończy. Pozostaje teraźniejszością. Wszystko dzieje się w czasie teraźniejszym. [...] gdy mówią: „Kiedy dorosnę...”, zawsze jest w tym odcień niedowierzania — jakże mogliby być kimś innym, niż są?

Rozdział 2, strona 40
Tematy
0

[...] najwspanialsze tak zwane książki dla dzieci przemawiają zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, do rodzącego się w dziecku dorosłego i do zapomnianego dziecka w dorosłym.

Rozdział 2, strona 38
Tematy
0

[...] różnica między fikcją literacką dla dorosłych a fikcją literacką dla dzieci właściwie sama jest fikcją.

Rozdział 2, strona 38
Tematy
0

[...] sedno nauki języka tkwi w pokonywaniu trudności. Przezwyciężenie ich daje [...] poczucie godności i dyscypliny umysłowej.

Rozdział 1, strona 28
Tematy
0

Jeżeli nauka może być zabawą, to bardzo dobrze. Lecz zabawa jest sprawą drugorzędną.

Rozdział 1, strona 28
Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Dziecko w czasie
Wynik 0 / 5 na podstawie 0 ocen.

Brak informacji o książce.