Cytaty
Emil Cioran (549 cytatów)

7

Nie ma dzieła, które nie odwróciłoby się przeciwko swemu autorowi: poemat zmiażdży poetę, system - filozofa, wydarzenie - człowieka czynu.

Tematy
5

Jak mogę mówić o pięknie, jak mógłbym snuć rozważania estetyczne, skoro jestem smutny, śmiertelnie smutny... Utraciłem jeszcze jeden składnik egzystencji - piękno. W ten sposób stopniowo utracisz, człowieku, wszystko...

Tematy
3

Jeśli ze smutku wydobyłem zaledwie garstkę myśli, to dlatego, żem nazbyt go ukochał, aby dopuścić do zubożenia go przez lubujący się w nim umysł.

Tematy
3

W samotności nigdy nie marnujemy czasu, nawet nic nie robiąc. Niemal zawsze trwonimy go w towarzystwie. Żadna rozmowa z sobą nie może być całkowicie bezpłodna; coś z niej zawsze wynika, bodaj tylko nadzieja, że znów się kiedyś spotkamy.

Tematy
2

Temu, kto zanadto się buntował, dość energii pozostaje w końcu tylko na rozczarowanie.

Tematy
2

Powiedzieć „ja” - to sprawa poważna, „moje” - jeszcze poważniejsza, bo świadczy o upadku naprawdę zbyt głębokim, o zwiększeniu się naszej niewoli w świecie.

Tematy
2

W ostatecznym rozrachunku nie popełniamy samobójstwa dlatego, że jest do niego zbyt wiele powodów.

Tematy
2

Każdy, kto zrozumiał, jest siłą rzeczy troszeczkę szarlatanem; nigdy w pełni nie utożsamia się z tym, co mówi ani co robi.

Tematy
2

W miarę upływu czasu spostrzegam, że ludzie, których rozumiem najmniej, to ci, których znam najlepiej. Moi przyjaciele są zagadkami.

Tematy
2

Czuję, że umieram z samotności, z miłości, z rozpaczy, z nienawiści - ze wszystkiego, co może mi zaoferować ten świat.

Tematy
1

Bladość pokazuje nam, w jakim stopniu ciało potrafi zrozumieć duszę.

Tematy
1

Wszyscy odgrywamy farsę: żyjemy dłużej od własnych problemów.

Tematy
1

W filozofii moda zaczyna się podobnie jak w gastronomii: nie odrzucamy idei tak samo, jak nie wzbraniamy się przed jakimś sosem.

Tematy

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach

Emil Cioran
Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny.

Emil Cioran – Cytaty.