Boris Akunin
Boris Akunin

Imię  Grigorij
Drugie imię  Szałwowicz
Nazwisko  Czchartiszwili
Znany jako  Boris Akunin

Książki

Autorzy na literę

11 cytatów

Cytaty
Boris Akunin (11 cytatów)

2

Jeśli żyje się w jakimś państwie, to trzeba albo się o nie troszczyć, albo je opuścić – inaczej jest się skazanym na pasożytnictwo albo lokajskie narzekanie.

Tematy
2

To, że Bóg stworzył najpierw Adama, a potem Ewę, nie dowodzi bynajmniej, że mężczyźni są ważniejsi, tylko że kobiety są doskonalsze. Mężczyzna jest próbnym okazem człowiek, szkicem, podczas gdy kobieta - wariantem ostatecznie zatwierdzonym, poprawionym i dopełnionym.

1

[...] państwo to nie dom, tylko raczej drzewo. Drzewa się nie buduje, rośnie samo, zgodnie z prawami przyrody, i to jest dłuższa sprawa. Nie murarz jest tu potrzebny, ale ogrodnik.

Tematy
0

W naszych męskich zabawach możliwe są tylko dwie role: morderca albo zabity.

Tematy
0

Widok cudzego bólu pozwala łatwiej znosić własny.

0

Wojna [...] to po prostu ohyda. Nie ma na niej ani sprawiedliwych, an winnych. A dobrzy i źli są po obu stronach. Tylko ci dobrzy zwykle giną pierwsi.

0

Ja [...] jestem w ogóle przeciwnikiem demokracji... Z natury rzeczy jeden człowiek nie jest równy drugiemu i nic się na to nie poradzi. Zasada demokracji ogranicza prawa tych, którzy są mądrzejsi, zdolniejsi, pracowitsi i uzależnia ich od bezmyślnej chęci głupich, niezdolnych i leniwych, bo takich w społeczeństwie jest zawsze więcej.

Tematy
0

W relacjach człowieka z Wszechmogącym z góry przyjęta jest nierówność. Przecież dzieciom na myśl nie przyjdzie pretendować do równości z rodzicami!

0

Lepiej niech pan nie zawraca sobie głowy iluzjami. Niech pan postara się to zrozumieć, jeśli już nie może pan działać bez podstawy etycznej. Nasze państwo jest niesprawiedliwe i niemoralne. Ale lepsze takie niż bunt, krew i chaos.

0

Skąd pan to wziął, młodzieńcze, że państwo to ostoja sprawiedliwości i porządku? [...] Ładna mi sprawiedliwość! Nasi, pana i moi przodkowie byli rozbójnikami, zagrabili bogactwa, odbierając je współplemieńcom, i przekazali nam w spadku, żebyśmy mogli pięknie się odziewać [...].

Boris Akunin
Wynik 5 / 5 na podstawie 1 oceny.

Boris Akunin – Cytaty.