Cytaty z książek
Nowo dodane cytaty

0

Miałam zawsze wielki szacunek dla ludzi, którzy potrafią przewodzić innym. Świat, by rozwiązać swe problemy, potrzebuje silnego kierownictwa.

1

W PRL-u byliśmy zakładnikami systemu i zniewoleni wszechobecną ubecją, w dzisiejszych czasach mamy niewolnictwo kredytowe.

3

Pamięć jest jak szkło, [...]. Ci, którzy odeszli, wciąż są widoczni, całkiem z bliska. Ale nie możemy się nawzajem dosięgnąć. Śmierć jest niema. Zabrania rozmowy, dopuszcza wyłącznie ciszę.

Tematy
0

Może to i prawda, że stara miłość nie rdzewieje. Ale stara przyjaźń z pewnością tak.

0

Gdy mało się wie, wierzy się w różne rzeczy.

2

Czas jest rzeczą [...]. – Przecieka między palcami, niezależnie od tego, jak bardzo staramy się go zatrzymać.

0

[...] koniec zawsze oznacza początek czegoś nowego. Punkty, które wyznaczamy w naszym życiu, zawsze są w jakiś sposób prowizoryczne.

0

W rozmowie nie jest najważniejsze mówienie, lecz słuchanie.

Czy filozofia może być sposobem na życie?
0

Idzie nie o to, by widząc las, nie przeoczyć drzew, lecz by umieć zachwycać się urodą pojedynczego liścia.

Czy filozofia może być sposobem na życie?
0

W oczach Platona wszelkie ćwiczenie dialektyczne właśnie dlatego, że jest poddaniem się rozkazom Logosu, ćwiczeniem czystej myśli, odwodzi duszę od tego, co materialne i pozwala jej zwrócić się ku Dobru.

0

[...] prawdziwa filozofia w starożytności to ćwiczenie duchowe. Teorie filozoficzne są albo wprost oddane w służbę praktyki duchowej – jak w przypadku stoicyzmu i epikureizmu – albo wzięte jako przedmiot ćwiczeń intelektualnych, to znaczy praktyki życia kontemplacyjnego, które w końcu samo jest niczym innym niż ćwiczenia duchowe. Niepodobna więc zrozumieć teorii filozoficznych starożytności, nie biorąc pod uwagę tego konkretnego wymiaru nadającego im ich prawdziwe znaczenie.

Przejdź do strony
Więcej treści znajdziesz na pozostałych stronach